Kiedy tracimy wzrok

Stopień, w jakim następuje utrata wzroku u danej osoby, może znacząco wpłynąć na jej zdolność do samodzielnego funkcjonowania podczas wykonywania codziennych czynności.

Wada wzroku1

To, że dana osoba może doświadczyć utraty wzroku lub słabego wzroku, nie oznacza, że nie może żyć spełnionym i niezależnym życiem. Dzięki odpowiedniemu wsparciu, takiemu jak szkolenie i rehabilitacja, osoby niewidome lub słabowidzące mogą żyć tak samo swobodnie jak każdy inny. Dzięki postępom w technologii wspomagającej można pokonać przeszkody związane z utratą jednego z głównych zmysłów. Od tradycyjnych pomocy, takich jak czytanie dotykowe z użyciem alfabetu Braille'a, po zaawansowane urządzenia ze sztuczną inteligencją (AI), które pomagają poruszać się po ulicach, bariery często wynikające z braku wzroku są nadal przełamywane przez osoby wprowadzające innowacyjne rozwiązania na rzecz niezależności.

Utrata wzroku

Utrata widzenia, w rzeczywistości występuje w szerokim spektrum, a większość ludzi nadal zachowuje pewne możliwości wzroku. Tradycyjnie osoby ze znaczną utratą wzroku określane są jako „osoby słabowidzące”. Jednak wiele czynników powoduje trudności w widzeniu u danej osoby i nie wszystkie są bezpośrednio związane z oczami. Utrata wzroku mieści się w spektrum, od całkowitego braku widzenia do słabego widzenia wynikającego z szerokiego zakresu warunków. Chociaż istnieje wiele podobieństw, sytuacja każdej osoby jest wyjątkowa, a droga do niezależności może być różna dla każdej osoby.

Należy pamiętać, że szacunki liczby osób doświadczających utraty wzroku różnią się w zależności od użytych definicji utraty wzroku, a także dat zebrania danych, ankietowanych populacji i innych cech źródeł danych.